mplouzakia

LIVE (τελικό) Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Τετάρτη, 07 Αύγουστος 2013 18:50

Παρακολουθείστε από το super-fm.gr την εξέλιξη του φιλικού αγώνα ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα. Το ματς αυτό θα είναι το τελευταίο φιλικό για τον ΠΑΣ πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος στις 18 Αυγούστου στην Τρίπολη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος): Τακίδης (89' Τηλεμάχου), Γκάλο (81' Μύγας), Γκόλιας (75' Δάρλας), Καλί (46' Μελισσάς), Κούσας (84' Σμίλτος), Καλογέρης (69' Τζούνιορ), Μουμίν (46' Γοδόι), Καμαρά (61' Πόι, 81' Κουτσοσπύρος), Πασάς (75' Παπουτσογιαννόπουλος), Μπελόν (69' Σφακιανάκης) και Μπόγιοβιτς (69' Ιωάννου).

Στον πάγκο για τον Παναιτωλικό: Τηλεμάχου, Μελισσάς, Μύγας, Γοδόι, Πόι, Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Δάρλας, Ιωάννου, Κουτσοσπύρος και Σμίλτος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σ. Παντελίδης): Βελλίδης, Ντάσιος (46' Κεϊτά), Μιχαήλ, Τζημόπουλος (46' Σκόνδρας), Μπέριος (83' Ρουμπουλάκου), Λίλα (91' Μουσκάι), Κοροβέσης (59' Κρητικός), Τσουκαλάς (59' Αυγενικού), Βίλα, Τσάβεζ (68' Βισέντο) Ίλιτς (80' Γιάκος).

Στον πάγκο του ΠΑΣ Γιάννινα: Αμπάρης, Ρουμπουλάκου, Κρητικός, Γιάκος, Κεϊτά, Αυγενικού, Σκόνδρας, Βισέντο, Σωτηρίου, Μουσκάι και Νάκος.

Το φιλμ του Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2' Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Πασάς έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη, ο οποίος του έκλεισε το οπτικό πεδίο, με αποτέλεσμα ο παίκτης του Παναιτωλικού να πλασάρει λίγο άουτ.

-Με "δεκάρι" τον Τσάβεζ θα παίξει ο ΠΑΣ. Ρόλος στον οποίο θα τον δούμε για πρώτη φορά.

10' Δυνατό σουτ του Κούσα με το αριστερό από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

13' ΓΚΟΛ! Ο Κοροβέσης έχασε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου, ο Γκάλο προχώρησε έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπόγιοβιτς με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη και έκανε το 1-0!

14' Ο Τσάβεζ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, είδε και τον Ίλιτς στην περιοχή και προτίμησε να σιγουρέψει το γκολ, ωστόσο η πάσα του κόπηκε ενστικτωδώς από αμυντικό του Παναιτωλικού.

16'ΓΚΟΛ! Ο Καμαρά ξέφυγε στο μισό γήπεδο ο Ντάσιος έπιασε αέρα στην προβολή μέσα στην περιοχή, η πάσα του Καμαρά πέρασε για τον Μπελόν και με πλασέ το 2-0 για τον Παναιτωλικό!

-Επιεικώς απαράδεκτη η αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ Γιάννινα, με την άμυνα να παίζει αδικαιολόγητα πολύ ψηλά και τον Παναιτωλικό να βγαίνει όποτε θέλει στην πλάτη της άμυνας.

-Με 4-4-1-1 σχηματισμό παίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 20' σε μια προσπάθεια να κλείσει τα τεράστια αμυντικά κενά που είχε.

30' Ο Ίλιτς επιχείρησε να εκτελέσει φάουλ έξω από την περιοχή και από τον άξονα, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

-Και νέα δοκιμή σχήματος με 4-3-3 για τον Παντελίδη, τον Τσάβεζ δεξιά, τον Βίλα στον άξονα και τον Ίλιτς πιο αριστερά.

32' Πίεση στην περιοχή του Παναιτωλικού, ένα φαλτσαριστό σουτ του Τσουκαλά έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

37' Ωραία σέντρα από δεξιά του Ντάσιου, ο Κοροβέσης στο δεύτερο δοκάρι επιχείρησε το εναέριο πλασέ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τη συμβολή των δοκών.

Εικόνα ημιχρόνου

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς. Από το 2ο κιόλας λεπτό φάνηκε ότι η άμυνα έπαιζε αδικαιολόγητα πολύ ψηλά από τη στιγμή που έχει δύο ψηλά και αργά στόπερ. Το αποτέλεσμα ήταν ο Παναιτωλικός να κάνει πάρτι και να βάζει 2 εύκολα γκολ. Μετά το 20-25 ο κ. Παντελίδης αντιλήφθηκε το πρόβλημα, συμμάζεψε την άμυνα και άρχισε να δοκιμάζει πολλά πράγματα επιθετικά, δείχνοντας ότι δεν έχει κατασταλάξει σε τίποτα ως τώρα στην ανάπτυξη της ομάδας.

Το φιλμ του Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Δεξί μπακ καλείται να παίξει ο Λίλα στο β' ημίχρονο

47' Ο Ίλιτς πήρε την ασίστ από αριστερά από τον Τσάβεζ και λίγο μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά δεν το έπιασε καλά και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

51' Σέντρα του Καμαρά, κεφαλιά του Μπόγιοβιτς και η μπάλα λίγο άουτ.

53' ΓΚΟΛ! Ο Σκόνδρας κράτησε και έριξε στη μεγάλη περιοχή τον Καμαρά, σωστά υποδείχτηκε το πέναλτι από τον Στυλιάρα, ο Καμαρά εκτέλεσε ο ίδιος και 3-0 για τον Παναιτωλικό.

54΄ΓΚΟΟΟΟΛ! Ζυγισμένη σέντρα του Λίλα από δεξιά, ο Τσάβεζ με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι μείωσε σε 3-1!

64' Ο Κεϊτά έστρωσε στον Αυγενικού, πολύ ωραίο σουτ του τελευταίου έξω από την περιοχή και ο Τακίδης έπεσε εντυπωσιακά και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

81' Κίτρινη στον Μπέριο. Πολλά νεύρα για ένα τρίλεπτο στο ματς για κάποια μαρκαρίσματα του Μπέριου που τελικά έγινε και αλλαγή.

Εικόνα β' ημιχρόνου

Καλύτερη ήταν η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη. Πιο συμμαζεμένος σε όλες τις γραμμές, με τον Κεϊτά να ελέγχει καλά το χώρο του κέντρου, τον Λίλα να ανεβαίνει πολλές φορές και να κάνει παιχνίδι από δεξιά, καλά πήγε και ο Αυγενικού που δοκίμασε πολλές φορές το πόδι του.

Μικρά-Μικρά

-Εκτός αποστολής έμειναν Κολοβέτσιος, Χαρίσης, Κολιοφούκας, Ιωάννου

-Με την άσπρη φανέλα και την μπλε κάθετη ρίγα στο πλάι η εμφάνιση του ΠΑΣ Γιάννινα

-Κούσας και Ντάσιος οι δύο αρχηγοί των ομάδων.

-Τα ειδικά ρολόγια που μετράνε τους παλμούς έχουν βάλει κάτω από τις φανέλες οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα.

-Στο 49%-51% η κατοχή μπάλας στο ημίχρονο. 5(2) έναντι 5(1) οι τελικές προσπάθειες.